Miért okoz a gerincvelő sérülése hólyagproblémákat?
A vizeletet tároló húgyhólyag a központi idegrendszer szabályozása alatt áll. Ha Ön gerincvelő-sérülést szenvedett, akkor nagy valószínűséggel károsodtak a húgyhólyagot irányító idegek, és így a húgyhólyag működése is érintetté válik. Egyes emberek gyakori vagy sürgető vizelési ingerről számolnak be, mások vizeletszivárgást tapasztalnak, míg sokaknak a húgyhólyag kiürítése okoz nehézséget.
Hogyan befolyásolhatják a hólyagproblémák az életmódot?
Ha a húgyhólyag nem ürül ki rendszeresen, az fertőzéseket okozhat. Ezek a húgyhólyagban keletkeznek, de továbbterjedhetnek a vesére, és súlyos vesekárosodást okozhatnak. A húgyhólyagban maradt kis mennyiségű vizelet is okozhat fertőzéseket.
Másrészt, ha nem tudja szabályozni a vizelési ingert, szivárgást tapasztalhat. Ez kellemetlen szagok kialakulásához vezethet, ami szégyenérzetettel jár. Éppen ezért úgy kell törődnie húgyhólyagjával, hogy az a lehető legkisebb kihatással legyen a mindennapjaira.
Mit tehetek a hólyagproblémáim leküzdése érdekében?
Számos módszer és eszköz áll rendelkezésre, amelyek segíthetnek hólyagproblémái kezelésében. Közéjük tartoznak a katéterek, a vizeletkondomok (férfiaknak) és a nedvszívó termékek. Keresse meg a megfelelő eszközt, vagy kérjen tanácsot ügyfélszolgálatunktól.
Mi a katéter?
A katéter a húgyhólyag teljes kiürítésének biztosítására használható. A katéter vékony, hajlékony cső, amelyet a húgycsövön keresztül vezetnek fel a húgyhólyagba, és amely lehetővé teszi a vizelet elvezetését.
Miért fontos a húgyhólyag kiürítése?
Ha nem üríti rendszeresen a húgyhólyagját, az fertőzésekhez vezethet. Ezek a húgyhólyagban keletkeznek, de továbbterjedhetnek a vesére, és súlyos vesekárosodást okozhatnak. A húgyhólyagban maradt kis mennyiségű vizelet is okozhat fertőzéseket.
Elég csak reggel és este kiürítenem a húgyhólyagomat?
Nem. Kövesse az orvosa által előírt használati előírást. Általános szabály, hogy a húgyhólyagot naponta legalább 4-6-szor ki kell üríteni.
Nem ihatnék kevesebbet, hogy ne kelljen olyan gyakran kiürítenem a húgyhólyagomat?
Nem. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszon. Ez tisztán és egészségesen tartja a húgyúti rendszert.
Mi történik, ha a vizelet zavaros, vagy sötét és furcsa szagú?
Előfordulhat, hogy fertőzés lépett fel. Beszéljen az orvosával.
Fájdalommal jár a katéterezés?
Nem. A katéter becsúszásakor esetleg enyhe nyomás érezhető. Ha kényelmetlen érzést tapasztal, vagy a katéter becsúsztatása nehézségekbe ütközik, tartson rövid szünetet. Próbáljon ellazulni: vegyen egy mély lélegzetet, vagy köhintsen. Ha ezt fájdalmasnak találja, beszéljen az orvosával.
Mi történik, ha gyakran van húgyúti fertőzésem?
A lecsapoló katéter használata növeli a húgyúti fertőzések kockázatát. Ugyanakkor a más típusú, például állandó (benn maradó) katéterekkel szemben a lecsapoló katéterek esetében kisebb a húgyúti fertőzések kialakulásának valószínűsége. Módszerek a húgyúti fertőzések kockázatának csökkentésére:
- Fogyasszon több folyadékot napközben – a lényeg az, hogy átmossa a húgyúti rendszert, feltéve, hogy továbbra is katéterezést végez
- Minden katéterezéskor ellenőrizze, hogy teljesen kiürült-e a húgyhólyagja
- Növelje a napi katéterezések számát
- A katéterezést tiszta kézzel és tiszta eszközökkel végezze
- Vizsgálja felül a lecsapoló katéterezési technikáját (az animációra mutató hivatkozás helye)
Mit tegyek, ha továbbra is vizeletszivárgásom van?
A vizeletszivárgásnak különböző okai lehetnek:
- Vizeletszivárgást húgyúti fertőzés is okozhat. Fertőzés gyanúja esetén forduljon orvoshoz. A jellemző tünetek a következők:
- Sötét színű és erős szagú vizelet
- Zavaros vizelet
- Véres vizelet
- Láz, izzadás
- Húgyhólyag görcsök
- Fokozott izom-összehúzódások a lábszárban
- Vizeletszivárgás amiatt is bekövetkezhet, ha nem végzik elég gyakran (naponta kevesebb mint négy alkalommal) a katéterezést. A következőket kell tennie:
- Vegye fontolóra a gyakoribb katéterezést, hogy elkerülje a húgyhólyagban fellépő nyomásnövekedést
- Minden katéterezéskor ellenőrizze, hogy teljesen kiürült-e a húgyhólyagja
- Vizsgálja felül a lecsapoló katéterezési technikáját
- Ha naponta hétnél többször végez katéterezést, és mégis vizeletszivárgási gondjai vannak, ajánlatos felkeresnie az orvosát
- A szivárgás oka az is lehet, hogy akaratlan húgyhólyag görcsei/-összehúzódásai vannak (amelyeknél nem fertőzés áll a háttérben). A következőket kell tennie:
- Beszéljen orvosával a húgyhólyagot ellazító gyógyszerek alkalmazásának lehetőségéről
Ha főleg testgyakorlás közben lép fel szivárgás, vegye fontolóra a testgyakorlást megelőző katéterezést.